top of page
Endodontija izvēlne

Endodontija

Endodontija (no grieķu valodas endo – iekšā, odons – zobs) ir zobārstniecības nozare, kas ietver zoba pulpas un periodonta audu slimību etioloģiju, diagnostiku, profilaksi un ārstēšanu.Endodontija ir process, kura laikā tiek mehāniski un ķīmiski apstrādāts zoba sakņu kanālu sistēma. Sakņu kanālu sistēma tiek dezinficēta, tīrīta, paplašināta un pēc tam sapildīta ar speciālu materiālu. Zobam endodontiska ārstēšana ir nepieciešama gadījumos, kad radies akūts zoba pulpas audu (pulpīts) vai saknes gala audu iekaisums (periodontīts). Bieži vien endodontiskā ārstēšana ir vienīgā iespēja zobu saglabāt mutes dobumā. Ja zoba sakņu kanāli ir labi saārstēti, zobs var kalpot vēl daudz gadus.

Tomēr ir jāpiebilst, ka jebkurš endodontiski ārstēts zobs ir trauslāks nekā dzīvs zobs. Tādēļ bieži vien pēc endodontiskas ārstēšanas ir jāizmanto stikla šķiedras tapas, inlejas, kroņi. Skartā zoba simptomi, kas var liecināt par tā endodontiskas ārstēšanas nepieciešamību nākotnē?

 

Izteiktas zoba sāpes vakarā un nakts sāpes, ilgas sāpes uz aukstu kairinātāju;
Izteiktas sāpes uzkožot uz skartā zoba;
Pulsējošas sāpes un pietūkums pie kāda no zobiem, strutu izdalīšanās;

Kā notiek endodontiskā ārstēšana?

  • Pirms endodontiskās ārstēšanas tiek ievākta anamnēze, veikti diagnostiskie izmeklējumi un rentgenizmeklējumi, pacients tiek konsultēts par paredzamo ārstēšanas gaitu, ilgumu, izmaksām un zoba prognozi. Ārsts endodotiju “Klīnikā Zinta” ārstēšanu veic mikroskopa kontrolē. Mikroskops nodrošina palielinājumu, papildus apgaismojumu un rada iespēju strādāt ar augstāku precizitāti.

  • Ārstēšanas sākumā pēc nepieciešamības tiek veikta anestēzija, zoba izolācija no pārējā mutes dobuma, izmantojot speciālu gumiju- koferdamu (tas pasargā pacientu no instrumenta iekļūšanas elpceļos vai barības vadā, ķīmisko vielu nokļūšanas mutes dobumā un siekalās esošo mikroorganismu iekļūšanas sakņu kanālu sistēmā), zoba pulpas kameras atvēršana, sakņu kanālu lokalizēšana un preparēšana izmantojot speciālus instrumentus- failes un rotējošos instrumentus (ProTaper). Zoba endodontiskās pārārstēšanas gadījumā tiek veikta esošā pildījuma izņemšana mikroskopa kontrolē. Sakņu kanāli tiek mehāniski un ķīmiski tīrīti un sagatavoti pildīšanai. Seansa beigās zobs tiek slēgts ar pagaidu medikamentu un zobam kroņa daļā tiek uzlikta hermētiska pagaidu restaurācija.

  • Atkārtotā/ -ās vizītē/ -s tiek veikta anestēzija (pēc nepieciešamības), zoba izolēšana ar koferdamu, atkārtota sakņu kanālu ķīmiska un mehāniska apstrāde un sakņu kanālu sistēmas pildīšana ar Gutaperču. Zoba kroņa daļa tiek atjaunota ar pagaidu vai pastāvīgo restaurāciju. Tiek nozīmēta nākamā vizīte gadījumā, ja nepieciešama tālāka zoba restaurēšana ar protezēšanas palīdzību.

  • Visbiežāk primāra sakņu kanālu ārstēšana tiek veikta divu seansu laikā, tomēr ir gadījumi, kad iekaisuma likvidēšanai nepieciešami vairāki seansi.

  • Endodontiskās ārstēšanas sarežģītības pakāpi un ārstēšanas seansu skaitu nosaka sakņu kanālu daudzums, to anatomiskā forma (kanālu izliekumu daudzums), pacienta mutes atvērums, jau bijusi iepriekšēja endodontiska sakņu kanālu ārstēšana u.c. Jāņem vērā, ka endodontiskas slimības ir infekcijas izraisītas slimības un ārstēšanas laikā no sakņu kanāliem nav iespējams iztīrīt absolūti visus mikroorganismus. Ārstēšanas prognozi ietekmē visi faktori, kas pieļauj mikroorganismu iekļūšanu vai izdzīvošanu sakņu kanālu sistēmā – zoba sākuma diagnoze un anatomija, liels seansu skaits, reinfekcija ārstēšanas gaitā, pagaidu plombēšanas un restaurācijas kvalitāte, iepriekš radītas kļūdas, pildījuma kvalitāte u.c.

Sakņu kanālu ārstēšana

Situācijās, kad zoba bojājums ilgstoši netiek ārstēts un ir sasniedzis zoba nervu, pēdējā iespēja saglabāt zobu ir sakņu kanālu ārstēšana jeb endodontija.

Lai nodrošinātu kvalitatīvu ārstēšanu pat vissarežģītākajās situācijās, sakņu kanālu ārstēšana jau no 2005. gada "Klīnikā Zinta" tiek veikta speciāla miksroskopa “Zeiss” kontrolē.

Sakņu kanālu ārstēšana jeb endodontija tiek veikta tādos gadījumos, ja kariess (zoba bojājums) vai baktērijas ir sasniegušas zoba pulpu (nervu).

Pulpas iekaisuma pazīmes:

asas, ilgstošas sāpes (īpaši nakts laikā);grūti nosakāms sāpošais zobs;paaugstināts jutīgums uz aukstu kairinātāju;pacientam nepamanāmi bojājumi, kurus iespējams lokalizēt vien rentgenuzņēmumā.Ja ir iespējams, tad zobārsts vienmēr cenšas veikt endodontisko ārstēšanu, lai zobs nebūtu jāzaudē, to neveic tikai tādos gadījumos, ja zobu pēc tam nevarēs atjaunot, vai arī gadījumos, ja tam ir slikta prognoze.

Sakņu kal tīr

Pirms un pēc

Pirmspēc

VENTSPILS FILIĀLE

+371 29 456 701 | Lielā Dzirnavu iela 18

VENTSPILS FILIĀLE

+371 67106636 | Lielā iela 16

PĀRVENTAS FILIĀLE

+371 63 663 012 | Talsu iela 31

bottom of page