top of page

Kas jāzina pacientiem par ortodontisko ārstēšanu

Zobu izlīdzināšana un sakodiena koriģēšana ir laikietilpīgs process un no pacienta prasa regulārus ortodonta un zobu higiēnista apmeklējumus. Kā arī īpašas rūpes par zobiem un to tīrību. Bērniem līdz 18 gadu vecumam ortodonta konsultācijā ir jāpiedalās kādam no vecākiem vai aizbildņiem. Ortodontiskā ārstēšana ir maksas pakalpojums, kuru lielākā daļa apdrošinātāju nesedz.


Kas notiek ortodonta kabinetā?

Pirmajā vizītē ortodonts veic anamnēzes ievākšanu, mutes dobuma izmeklēšanu un diagnostiskos izmeklējumus- intraorālas un ekstraorālas fotogrāfijas, rentgenizmeklējumu/-us, nospiedumus, lai izgatavotu diagnostiskos veiduļus un nepieciešamības gadījumā veic zobu skenēšanu. Tiek izskaidrotas ārstēšanas iespējas un aprēķinātas aptuvenas kopējās ārstēšanas izmaksas.


Pirms ortodontisko aparatūru uzstādīšanas zobiem ir jābūt salabotiem un veiktai profesionālai mutes dobuma higiēnai. Ja pirms ārstēšanas uzsākšanas nepieciešama kāda zoba izņemšana, to konsultācijas laikā nozīmē ārstējošais ortodonts. Tā kā ortodontiskā ārstēšana ir jāveic dažādos vecuma posmos un katram pacientam ir individuālas sakodiena īpatnības, ortodontijā zobu pozīciju un sakodiena koriģēšanai tiek pielietotas daudzas un funkcionāli dažādas aparatūras.


Kā notiek brekešu līmēšana/ zobu korekcijas kapju nodošana?

  • Vizītes laikā zobi tiek notīrīti un tiem tiek līmētas izvēlētā materiāla (metāla, rhodium pārklājuma, keramiskās) breketes vai zobu korekcijas kapju gadījumā-zobu toņa kompozīta stiprinājumi;

  • Tiek sniegtas rekomendācijas par aparatūras kopšanu, ieteikti parocīgākie mutes dobuma kopšanas līdzekļi konkrētās aparatūras gadījumā un izskaidrota turpmākā ārstēšanas gaita; Zobi, pacientiem ar ortodontiskajām aparatūrām mutē, ir jātīra pēc katras maltītes izmantojot vairākas zobu birstes (gudrības zobu zobu birsti, interdentālo zobu birsti, zobu diegu-“SuperFloss” u.c. ) un fluorīdus saturošu zobu pastu;(

  • Vizītes pie ortodonta turpmāk jāplāno vidēji reizi 2 mēnešos. To laikā pacientiem ar breketēm ārsts veic zobu koriģējošo loku un ligatūru nomaiņu, savukārt pacientiem ar zobu korekcijas kapēm- kompozīta stiprinājumu korekciju, starp zobu saslīpēšanu, jaunu kapju nodošanu; Zobu higiēnists pacientiem ar ortodontiskajām aparatūrām ir jāapmeklē reizi 4-6 mēnešos. Ortodontiskās ārstēšanas ilgums katram pacientam ir individuāls. Tas atšķiras no ortodontiskās ārstēšanas sarežģītības pakāpes un pacienta vecuma.

  • Neatņemama ārstēšanas sastāvdaļa ir zobu noturēšana iegūtajā vietā jeb retensija pēc aparatūras (zobu korekcijas kapju/ brekešu) noņemšanas. Pirmais gads pēc ortodontiskās aparatūras noņemšanas ir īpaši svarīgs, jo zobiem pēc aparatūras noņemšanas ir jānostabilizējas konkrētajā vietā.

Miofunkcionālās aparatūras

Aparatūras palīdz koriģēt mutes muskulatūras aktivitāti, līdz ar to ietekmē arī žokļa augšanas tendenci. Aparatūras “Myobrace”- tās tiek lietotas nakts laikā, miera periodā mājās, kad nav nepieciešams runāt, un kā papildinājums miofunkcionāliem treniņiem. Aparatūrām ir dažādi izmēri un cietības pakāpes (plastmasas stiprinājumu esamība) , lai piemērotu tās visa vecuma un sakodienu veida pacientiem.


Ortodontiskās plates

Ortodontiskās plates parasti tiek lietotas maziem bērniem piena sakodienā vai agrīnā maiņas sakodienā. Platītes galvenokārt tiek lietotas kā agrīnā iejaukšanās, lai samazinātu problēmas smagumu un atvieglotu turpmāko ortodontisko ārstēšanu. Ar ortodontisko platīšu palīdzību var koriģēt atsevišķa zoba pozīciju (krusta attiecības), aizvietot agrīni zaudētus piena zobus (traumas, pudeļu kariesa gadījumā), nedaudz paplašināt zobu loku. Lai bērnam platīti gribētos valkāt, ir iespēja izvēlēties plastmasas krāsu, spīdumiņus un uzlīmi, kura platītē tiek iestrādāta.


Izņemamās un fiksētās aparatūras

Ortodontiskās ārstēšanas gaitā bieži tiek lietotas dažādas aparatūras sakodiena korekcijai un vietas iegūšanai zobu lokā. Aparatūras var būt gan izņemamas, gan cementētas pie zobiem ar pagaidu cementu, tādējādi rezultāta sasniegšana ir vieglāka, jo pacientam pašam nav iespējams aparatūru no mutes izņemt. Aparatūras var tikt lietotas atsevišķi vai kombinācijā ar fiksētobrekešu sistēmu.

  • Funkcionālās aparatūras starp žokļu attiecību korekcijai (Herbst- neizņemama aparatūra/ TwinBlock-izņemama aparatūra).Šo aparatūru mērķis ir ietekmēt bērna žokļu augšanu labvēlīgā virzienā un visbiežākais lietošanas vecums ir augšanas spurta laikā, kad notiek arī visstraujākā žokļu augšana;Sejas maska –aparatūra tiek lietota kombinācijā ar augšžokļa paplašināšanas aparatūru negatīva pārkodiena korekcijai. Ekstraorālā aparatūra ir jāvalkā 10-14 stundas diennaktī, lietojot speciālas gumijas, kas saista mutē esošo daļu ar sejas masku. Optimālākais ārstēšanas laiks ar šo aparatūru ir līdz 8 gadu vecumam.
Ierīces balsta nodrošināšanai (TAD)


Dažkārt papildus fiksētām brekešu sistēmām vai zobu korekcijas kapēm, lai nodrošinātu ortodontisko balstu jeb nevēlamu zobu pārvietošanos, tiek lietotas ortodontiskās mini skrūves/ mini implanti (Temporaryachoragedevice/ TAD) vai mini plāksnes.


Ortodontiskie mini implanti var tikt ievietoti gan aukslējās, gan starp zobu saknēm augšžoklī un/ vai apakšžoklī.


Retensijas nodrošināšanai pielietotās aparatūras:
  1. Caurspīdīgas retensijas kapes-tās var kalpot paralēli kā nakts kapes pacientiem ar zobu griešanu, piekošanu (bruksismu) nakts laikā.Pirmā gada laikāretensijas kapes ir jānēsā ~10 stundas diennaktī , turpmākajos gados pacients no tām “pamazām atradinās”, valkājot tās arvien retāk. Apmeklējot zobārstu retensijas kapes noteikti ir jāņem līdzi, lai gadījumā, ja tiek mainīta kāda restaurācija, veiktu nepieciešamās korekcijas.

  2. Fiksētais reteiners jeb metāliska stieplīte, ko ar kompozītmaterālu pielīmē pie vairākiem priekšzobiem to iekšpusē. Pacientiem ar fiksētajiem reteineriem jāatceras par īpašu to kopšanu, lai izvairītos no ātras aplikuma un zobakmens akumulācijas un kariozu defektu veidošanās.

  3. Retensijas plates (Hawley tipa reteineri). Tikai ilgtermiņa retensija nodrošinās iegūtā rezultāta ilgnoturību, jo žokļu sistēma ir dinamiska un zobu pozīcijas dzīves laikā nepārtraukti mainās. Kontrole pie ārstējošā ortodonta ir jāveic reizi gadā līdzi ņemot izgatavotās retensijas aparatūras. Ir gadījumi, kad ortodontiskā ārstēšana ir jāuzsāk jau piena sakodienā. Pielietotās aparatūras var palīdzēt samazināt ortodontiskās problēmas smaguma pakāpi, bet nereti ir tikai kā viens no posmiem ceļā uz līdzenām zobu rindām, stabilu sakodienu un skaistu smaidu nākotnē.

Vietas noturētāji (Nances podziņa, gredzens ar cilpu, lingvālais loks)

Katrs piena zobs sakodienā notur vietu pastāvīgajam zobam. Ja piena zobs tiek priekšlaicīgi zaudēts, var būt gaidāms vietas trūkums pastāvīgajam zobam , līdz ar to rasties saspiests zobu stāvoklis. Gadījumā, ja pāragri tiek zaudēts piena zobs un tuvāko 6 mēnešu laikā pastāvīgā zoba šķilšanās nav gaidāma, pielieto vietas noturētājus, kurus, bērnam augot, nākas mainīt un koriģēt. Tās var būt gan cementējamas aparatūras, gan izņemamas platītes.

Comments


VENTSPILS FILIĀLE

+371 29 456 701 | Lielā Dzirnavu iela 18

VENTSPILS FILIĀLE

+371 67106636 | Lielā iela 16

PĀRVENTAS FILIĀLE

+371 63 663 012 | Talsu iela 31

bottom of page